GLUTENSİZ YAŞAM

Glutensiz yaşam katlanılması gereken acı bir kader değil, isteyerek benimsenmesi gereken sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Çölyak hastalarının bu yaşam tarzını içselleştirip hayatın keyfine böyle de varılabileceğini öğrenmeleri için yıllarca farkına varmadan çekmek zorunda kaldıkları ıstırabın bu beslenme rejimiyle nasıl birden dağılıverdiğini görmeleri gerekir. Rahatsızlıklarına tanı konulup gerekli yönlendirmeleri öğrendikten sonra kısa sürede semptomatik iyileşme başlar ve bağırsaklardaki harabiyet o günden itibaren kendini tamir etmeye başlar. Bitip tükenmeyen karın şişlikleri sona erer, alerjik reaksiyonun ikincil etkileri de yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Bu iyileşme halinin devam etmesi için Çölyak hastalarının özenle uymaları gereken temel kural, çok az miktarda da olsa, vücuda gluten girmesine engel olacak bir gıda rejimini benimsemektir. Bunun için sadece normal undan yapılmış ekmek ve unlu gıdalardan uzak durmak kâfi değildir. Unutulmamalıdır ki, bu gıdaların dışında daha pek çok yiyeceğin içinde de katkı maddesi olarak un bulunmaktadır. Sözgelimi hazır çorbalar, salam ve sosis gibi et ürünleri, sakız ve eğlencelik yiyecekler, akla gelmeyecek daha pek çok market ürünü hazır yiyecek az da olsa gluten ihtiva etmektedir. Bir çay kaşığının sekizde biri kadar gluten alındığında bile bağırsaklardaki alerjik reaksiyonun aktive olduğu düşünülürse, farkında olmadan alınan bu miktardaki glutenin bile bütün emekleri boşa çıkarmaya yeteceği iyi bilinmelidir. Glutenden kaçınmak o kadar önemlidir ki, aynı masada oturan sağlıklı kişilerin ekmek veya unlu yiyeceklerinin Çölyaklı hastalarınkilere değmemesine dahi özen gösterilmelidir.

Sinangil ile Glutensiz Yaşam

Sinangil Glutensiz Un’un Çölyak hastalarına sağladığı konforu, bu tür yiyeceklerde bulunan alerjik unsurlardan uzak durarak kolayca devam ettirmek mümkündür. Hastalarımız kendileri için özel hazırlanmış unumuzdan çok çeşitli yiyecekler yapabilir ve rahatsızlıklarının neden olduğu zorlukla kolayca baş edebilirler.

Çünkü Sinangil Glutensiz Un ile yapılacak ekmek ve diğer unlu gıdalar Çölyak hastalarına bol seçenekli bir menü hazırlama imkânı vermekte, dolayısıyla glutensiz yaşam tarzının kısıtlılıklarını ortadan kaldırarak hastalarımıza sağlıklı, ucuz ve keyifli bir yaşam sağlamaktadır.

Sinangil, üstlendiği sosyal sorumluluk misyonuna uygun olarak Çölyaklı hastaların keyifli, konforlu ve sağlıklı beslenmeleri için ürettiği Glutensiz Un’a destek olarak bu unla yapılabilecek her çeşit unlu gıdanın tariflerini de tüketicilerine ulaştırma kararlılığındadır. Amacımız, glutensiz yaşamın Çölyak hastalarınca benimsenmesi gereken bir yaşam tarzı olduğu anlayışının yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır.

Çölyakla Yaşamak katlanılması gereken acı bir kader değil, isteyerek benimsenmesi gereken sağlıklı bir yaşam tarzıdır.
Hayatın lezzetlerini sınırsız yaşamak çeşitli nedenlerle mümkün olmayan bir durumdur. Özellikle sağlık sorunları yüzünden çeşitli sınırlara tabi olmak çoğu zaman insana baş edilmesi zor bir durummuş gibi görünür. Oysa çeşitli sınırlara tabi olarak yaşamak bir doğa kanunudur ve her insan farklı nedenler yüzünden bazı yasaklara uyarak yaşamak zorundadır. Kimisi diyabet hastası olmanın, kimisi obeziteyi engellemenin, kimisi de daima zayıf ve zarif görünme ihtiyacının zorlamasıyla yediklerine, içtiklerine dikkat etmek durumundadır. Bu zorunlulukların dışında, yüksek ahlaki duyarlılık gösteren bazıları da dünyanın çeşitli bölgelerinde yeterli gıda alamayan milyonlarca insanın dramını içselleştirerek gönüllü diyete razı olmaktadır. Hatta bazıları da bizim gibi canlı varlıklar olduğunu düşünerek keyifli bir gıda olan et yemeklerini protesto etmekte ve vejetaryen bir yaşam sürmeyi göze almaktadır.

Bütün bunlar düşünüldüğünde, glutenli gıdalardan yoksun kalan Çölyak hastalarının bu yoksunluğu yaşam zevklerinde bir azalma olarak görmemeleri, bu yoksunluğun baş edilmesi mümkün olmayan bir psikolojik sıkıntı kaynağı olarak algılamamaları gerekir. Şu veya bu nedenle gıda rejimlerini tam serbestlikten sınırlı bir içeriğe dönüştürmek zorunda olmaları, yaşam zevkinin kaybedilmesi anlamına gelmez. Evet, sınırlı bir yemek rejimi insanı çok mutlu kılacak bir durum değildir. Ne var ki, hayatın diğer mutluluk alanlarına ulaşabilmenin yolu bazen dar bir kapıdan geçmemizi gerektirebilir. Nitekim Çölyak hastalığı, gerek gastrointestinal sistemde, gerekse vücudumuzun başka sistemlerinde yol açtığı rahatsızlıklarla insanın genel mutluluğunu azaltan bir sağlık sorunudur. Bu sorunun yol açacağı biyolojik ve fizyolojik sıkıntılar, gıda rejimimizin sınırlanmasıyla karşılaşacağımız psikolojik sıkıntıdan çok daha ağırdır. Çölyak hastası olmanın ne demek olduğunu iyi bilen hastalarımız, glutensiz bir yaşamın da mümkün olduğunu kısa sürede anlayarak hayatlarını zorlaştıran bu rahatsızlığın mucizevî bir şekilde azalıp ortadan kalktığını hissederler.

| Gluten Nedir? | Çölyak Nedir? | Sinangil Glutensiz Un | Glutensiz Tarifler | Glutensiz Yaşam Rehberi | Gluten ve Çölyak Hastalığı Hakkında Sıkça Sorular Sorular |  
Kullanım Koşulları | Gizlilik Bilgileri | Bağlantılar> | İletişim © Copyrigth 2010 Sinangil Gıda San. Tic. ve Paz. A.Ş